• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

بوتاکس

 

 

بوتاکس

ـ روش­های پیشگیری از ایجاد و پیشرفت چروک­های ناحیه صورت چیست؟
ـ درمان بوتاکس برای چه افرادی مناسب­تر است؟
ـ نقاط تزریق بوتاکس در صورت، چه نقاطی می­باشد؟
ـ پس از تزریق بوتاکس، چه نکاتی باید رعایت شود؟
ـ تزریق بوتاکس چه عوارضی ممکن است به دنبال داشته باشد؟
ـ در چه مواردی نباید بوتاکس تزریق شود؟

 

مقدمه:


با افزایش سن، به خصوص در افرادی که استعداد بروز شلی زودرس پوست دارند، یا در مناطقی با آفتاب طولانی و شدید زندگی می­کنند و یا اجزاء صورت خود را زیاد حرکت می­دهند، به تدریج در ناحیه صورت، به خصوص پیشانی، بین ابروها (خط اخم) و گوشه­های چشم، چروک­هایی ایجادمی­شود.


هر چند با رعایت چند نکته می­توان سرعت ایجاد و پیشرفت این خطوط را به تأخیر انداخت، اما برای درمان مؤثرتر، می­توان با تزریق بوتاکس، به طور موقت، چروک­ها را رفع و از پیشرفت آن­ها جلوگیری کرد. بوتاکس، نوعی سم است که با قدرت اثر بسیار پایین، مورد استفاده قرار می­گیرد و عضلات نواحی مورد نظر را برای مدتی فلج می­نماید و مانع عملکرد آن­ها می­شود (سم بوتولینیوم)


پیشگیری:


روش­های ساده پیشگیری از ایجاد و پیشرفت چروک ناحیه صورت شامل:


استفاده از عینک آفتابی مناسب و استاندارد 
استفاده از کلاه لبه­دار هنگام رفتن به نقاط آفتابی
استفاده مناسب از کرم­های مرطوب کننده و ضدآفتاب با کیفیت مناسب.
تمرین برای کاهش عادت انجام حرکات بیش از حدّ با اجزاء صورت
عدم استفاده از سونای خشک به طور طولانی و مکرر.


انتخاب بیمار:

بوتاکس


همان­طور که ذکر گردید، تزریق بوتاکس، از درمان­های ساده و موقتی است که می­تواند چند ماه (به طور متوسط حدود چهار تا شش ماه) اثر درمانی آن حفظ شود.


این درمان عمدتاً برای افرادی مناسب­تر است که می­خواهند برای پیشگیری از ایجاد چروک، اقدام نمایند، و یا دارای چرو­های مختصر یا متوسط هستند.


به همین علت، در مواردی که بیمار مراجعه کننده دارای خطوط و چروک­های شدید و عمیق باشد، باید تذکر داد که تأثیر تزریق، نسبی می­باشد و حدود دو هفته بعد از تزریق، بیمار باید مراجعه نماید و اگر بخشی از عمق خطوط، مشخص باشند، با استفاده از فیلر و ژل، ترمیم را کامل نمود و یا از درمان­های ترکیبی قوی­تر، برای ایجاد نتایج مؤثرتر و طولانی­تر استفاده کرد.


درمان:


می ­توان قبل از تزریق، از پماد بی­حس کننده موضعی در نواحی تزریق استفاده نمود، هر چند تزریقات در بوتاکس، ظریف و کم حجم می­باشد، اما در افرادی که آستانه تحریک درد پائینی دارند، استفاده از بی­حس موضعی، باعث احساس راحتی بیشتری می­شود.


سپس در حالات مختلف، از چهره بیمار عکس گرفته می­شود تا وضعیت ابروها، پلک­ها، چشم و خطوط موجود در نواحی مورد نظر، قبل از تزریق ثبت گردد تا بتوان با تغییرات بعد از تزریق مقایسه نمود.


در مرحله بعد، نقاط تزریق، علامت­گذاری می­شود و پس از ضدعفونی کردن پوست، در شرایط استریل، اقدام به تزریق می­شود. معمولاً این کار فقط چند دقیقه طول می­کشد و کاملاً سر پایی است و بلافاصله پس از اتمام کار، بیمار می­تواند مطب را ترک نماید و نیاز به استراحت خاصّی ندارد.


بیمار باید بداند که به علت محدودیت­های آناتومیک، نمی­توان کل پیشانی را مورد تزریق قرار داد و نواحی مجاور و بالای نیمه خارجی ابروها معمولاً به فعالیت عضلانی خود ادامه خواهند داد، به همین علت، گوشه­های ابرو، به خصوص در زمانی که فرد با عضلات پیشانی خود بازی می­کند، بالا می­رود و ممکن است چروک­هایی که مجاور و بالای نیمه خارجی ابروها باشند، بر جای مانده و یا کمی تشدید شوند که دلیل بی اثری بوتاکس نمی­باشد و حالتی طبیعی است.


تأثیر درمان معمولاً بعد از 3 تا 4 روز شروع می­شود و طی دو هفته، کامل می­گردد. معمولاً عضلات در ناحیه خط اخم، آخرین قسمتی بوده که مورد تأثیر قرار می­گیرند، زیرا قوی­تر هستند.


به همین علت است که گاه در افرادی که دارای عضلات قوی و حجیم در ناحیه خط اخم هستند، لازم است یک دوز مختصر اضافی نیز در انتهای هفته دوم، تزریق شود (در صورت باقی ماندن قدرت اخم در عضلات) ضمناً بیمار بعد از تزریق باید چند نکته را رعایت کند:


ـ برای 2 تا 3 ساعت بعد از تزریق، قدری عضلات پیشانی و اخم را منقبض نماید تا دارو به طور یکنواخت، منتشر شود.
ـ شب اول بعد از تزریق، بیمار در وضعیت طاقباز بخوابد و به پهلو نچرخد و روی شکم نیز نخوابد و یک متکا اضافه تر زیر سر باشد
ـ به مدت یک هفته محل تزریق را ماساژ ندهد و سر خود را به پایین خم نکند و از حمام داغ و سونا پرهیز نماید.


عوارض:


1 . افتادگی پلک: لازم است تزریق در نقاطی باشد که به طور استاندارد، مشخص شده است. اگر به اصرار بیمار و یا سلیقه پزشک، تزریق در سایر نقاط انجام شود، ممکن است عضلاتی تحت تأثیر درمان قرار گیرند که مورد نظر نمی­باشند و در نتیجه، عوارضی مثل افتادگی پلک رخ دهد. هر چند این عارضه، گذرا می­باشد، اما لازم است به اصول علمی، پایبند باشیم تا از بروز عوارض پیشگیری نمود.


2 . کاهش مدت اثر دارو: اگر بیمار به نکاتی که پزشک معالج به وی توصیه می­نماید، عمل نکند، به خصوص در مورد عدم ماساژ نواحی تزریق و عدم استفاده از حمام سونا یا حمام با آب داغ، مدت ماندگاری دارو کاهش قابل ملاحظه پیدا می­کند.


3 . عدم قرینگی ابروها: در 24 ساعت اول، لازم است بیمار در وضعیت خوابیده، به پهلو قرار نگیرد، زیرا طی این مدت، دارو هنوز در محل خود، ثابت نبوده و ممکت است اثر آن در یک طرف، بیشتر شود (تشدید دارو در همان سمتی که بیمار به پهلو قرار گیرد) و با رعایت این نکته ساده، می­توان از این عارضه پیشگیری کرد.


4 . عدم تأثیر دارو:
گاه ممکن است به دنبال تزریق، واکنشی دیده نشود. این مسئله می­تواند ناشی از ایجاد آنتی بادی­های ضد بوتاکس باشد که باعث خنثی شدن اثر دارو می­گردد.
این مسئله معمولاً در اولین دوره تزریق دیده نمی­شود. برای درمان، می­توان چند ماه صبر نمود و مجدداً اقدام به تزریق کرد.


5 . سردرد: علی­رغم این که بعضی از بیماران ممکن است از یک سر درد گذرا بعد از تزریق، شکایت نمایند، اما معمولاً مشکل قابل توجهی نمی­باشد و با یک مسکن ساده رفع می­گردد و نمی­توان گفت که بوتاکس می­تواند سردرد مزمن دهد، به خصوص که امروزه از بوتاکس به عنوان یکی از درمان­های سردردهای میگرنی صحبت می­شود.


موارد منع تزریق:


ـ بیمار با نقص در سیستم ایمنی بدن
ـ دیابت
ـ بیماری­های عصبی عضلانی
ـ حاملگی
ـ افرادی که در حرکات ابرو و پلک دچار اختلال و نیم قرینگی هستند و یا در اثر صدمه، دچار این نیم قرینگی یا صدمه عصب و عضله شده ­اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1