• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

اصلاح مشکلات پستان (ماموپلاستی Mammoplasty ) یا جراحی زیبایی سینه

 


ـ چه کسانی کاندید مناسب کاهش حجم پستان هستند؟
ـ جراحی زیبایی پستان چه اثری روی حاملگی و شیردهی دارد؟
ـ رابطه ماموپلاستی با سرطان پستان چیست؟
ـ قبل از ماموپلاستی، چه بررسی­هایی باید انجام شود؟
ـ بعد از عمل جراحی زیبایی کاهش حجم پستان، چه اقداماتی باید انجام داد؟

ـ جراحی کاهش حجم پستان چه عوارضی می­تواند داشته باشد؟

 

مقدمه:


جراحی زیبایی سینه به معنی اصلاح و رفع مشکلات موجود در پستان، همراه با حفظ زیبای آن می­باشد و بر حسب مشکلات بیمار، شامل چند روش است:


1 . روش­های کاهش حجم پستان
2 . روش­های افزایش حجم پستان
3 . روش­های بهبود شکل ظاهری پستان بدون تغیر در حجم (لیفت پستان با ماموپکسی)
4 . روش­های ترکیبی (اصلاح شکل ظاهری و رفع افتادگی، همراه با تغییر در حجم پستان)
5 . روش­های بازسازی پستان به دنبال جراحی­های سرطان پستان، حوادث، تصادفات و غیره.


ماموپلاستی برای کاهش حجم پستان

(Reduction mammoplasty)
در برخی بیماران، رشد بیش از حد بافت پستان، باعث کاهش توانایی جهت رعایت بهداشت پوست زیر پستان، دردهای عضلاتی اسکلتی ناحیه گردن و شانه و ستون فقرات، و نیز کاهش اعتماد به نفس و بروز مشکلات روحی روانی و اجتماعی می­گردد.
بنابراین، اگر این بیماران تحت بررسی­های کامل قرار گیرند و کاندید مناسبی برای جراحی باشند، از مزایای این درمان، بهره­مند خواهند شد.


چه کسانی کاندید مناسب کاهش حجم پستان هستند؟


برای پاسخگویی به این سؤال، ابتدا باید چند نکته را بیان نمود تا بتوان توضیحی مناسب، ارائه داد:
فاکتورهای مهمی که باید در نظر گرفت شامل:


1 . سن
2 .چگونگی رشد پستان و مشکلات هورمونی و زمینه­ای احتمالی
3 . وضعیت زایمان و شیردهی
4 . شدت مشکلات موجود و حجم پستان
5 . جنس پوست و میزان قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری آن
6 . سابقه بیماری ارثی فامیلی سرطان پستان
7 . شرایط روحی روانی و چگونگی انتظارات بیمار


ـ سن:


اقداماتی که جهت کاهش حجم پستان انجام می­شود، لازم است پس از اتمام دوره بلوغ و کامل شدن رشد پستان انجام گیرد.


ـ چگونگی رشد و شرایط هورمونی پستان:


در بیمارانی که کاندید جراحی کاهش حجم پستان هستند، باید زمانی اقدام به جراحی نمود که لااقل یک سال از آخرین تغییرات حجم پستان گذشته باشد و طی یک سال اخیر، رشد جدید نداشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است بعد از جراحی نیز، تغییرات ادامه یابد و با رشد مجدد پستان، نتایج بدست آمده، تغییر پیدا کند.
نیز در هر بیمار، در صورت شک به مشکلات هورمونی، باید بررسی و درمان مربوطه انجام گیرد.


ـ زایمان و شیردهی:


بیمارانی که کاندید جراحی کاهش حجم پستان هستند، بعد از عمل نیز می­توانند حامله شوند و حتی شیردهی داشته باشند (هر چند قدرت شیردهی قدری کاهش می­یابد)، اما اثرات حاملگی و شیردهی روی پستان جدید، ممکن است باعث کاهش نتایج زیبایی شود، هر چند امکان اصلاح مجدد وجود دارد.


ـ شدت مشکلات بیمار:


بر اساس چگونگی مشکلات موجود، روش­های جراحی متفاوتی وجود دارد.
برای مثال، زمانی که نیاز به روش­های جراحی وسیع­تر برای کاهش حجم قابل ملاحظه باشد، معمولاً از روش­های T
معکوس استفاده می­شود و در موارد محدودتر، می­توان از سایر تکنیک­ها که دارای خط برش محدودتری هستند، کمک گرفت.


ـ جنس و کیفیت پوست:


طی جلسات مشاوره قبل از عمل، جراح باید جنس پوست و قابلیت ارتجاعی و برگشت­پذیری آن را نیز مورد بررسی قرار دهد، زیرا فاکتورهای وجود دارد که می­توان بر اساس آن­ها، حدس زد که میزان بهبودی برش­های جراحی و برگشت­پذیری پوست بعد از عمل، چقدر خواهد بود.
سپس برای بیمار توضیح داده می­شود و نکات لازم در این زمینه، ذکر خواهد شد، زیرا خصوصیات بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است و نتایج بدست آمده در هر شخص، منحصر به خود وی می­باشد.


ـ سابقه سرطان پستان:


سایقه فامیلی سرطان پستان در بیمار و فامیل وی مهم  است.
به طور معمول، جهت بررسی­های قبل از جراحی، در افراد کمتر از سی و پنج سال، سونوگرافی پستان و در افراد بالای سی و پنج سال، علاوه بر سونوگرافی، ماموگرافی نیز انجام می­شود تا اطلاعات کاملتری قبل از عمل، داشته باشیم.
حال اگر با نکته خاصّی مواجه شویم، لازم است ابتدا بررسی دقیق­تری انجام گیرد، به خصوص از فردی که سابقه فامیلی سرطان پستان دارد. سپس در صورت امکان، اقدام به جراحی اصلی نماییم.
لازم به ذکر است که جراحی کاهش حجم پستان، علاوه بر این که باعث افزایش خطر سرطان نمی­شود، بلکه این خطر را کاهش نیز می­دهد، زیرا حجم کلی بافت پستانی مستعد به سرطان، کاهش می­یابد.


ـ شرایط روحی عاطفی و انتظارات بیمار:


افرادی که دچار بزرگی بیش از حد پستان هستند، معمولاً علاوه بر مشکلات جسمی، دچار کاهش اعتماد به نفس نیز بوده و برای شرکت در محافل اجتماعی و ورزشی، دچار محدودیت هستند.
لذا با انتخاب مناسب بیمار و تکنیک جراحی، این مشکلات تا حد زیادی رفع خواهد شد. از طرفی، باید دقت نمود تا جراحّ از میزان انتظار و تصورات بیمار نیز کاملاً آگاه شود (نیازمند چندین جلسه ویزیت و ملاقات قبل از عمل برای ارزیابی دقیق­تر نقطه نظرات بیمار).
زیرا اگر ذهنیت بیمار ، غیرواقعی و غیرمنطقی باشد، با هیچ روش جراحی و درمانی، رضایت وی محقق نخواهد شد. به همین دلیل، اگر پس از این جلسات و ذکر توضیحات دقیق و ذکر نتایج و عوارض احتمالی و غیره، بیمار، انتظارات منطقی و مبتنی بر واقعیت را به دست آورد، می­توان درمان را ادامه داد و در غیر این صورت، بهتر است از انجام جراحی در مورد این بیماران خودداری نمود و ابتدا فرد را برای مشاوره، به همکاران مناسب ارجاع داد تاشرایط فکری منطقی پیدا کنند و مجدداً مورد ارزیابی و تصمیم­گیری نهایی قرار گیرند.


اقدامات قبل از عمل:


ـ بیمار باید دارای شرایط جسمانی برای جراحی داشته باشد. لذا مثل هر جراحی دیگر، باید آزمایشات لازم (خون و ادرار) و در صورت لزوم، عکس سینه، نوار و مشاوره قلب انجام شود. در مورد سونوگرافی و ماموگرافی نیز قبلاً صحبت شد.
اگر بیماری، به خصوص از نظر قلبی عروقی و ریوی، شرایط لازم برای جراحی و بیهوشی را نداشته باشد، نمی­تواند مورد عمل قرار گیرد. در جراحی­های وسیع، می­توان یک واحد خون نیز رزرو نمود.


ـ در افرادی که اعتیاد به مصرف دخانیات دارند، معمولاً انجام جراحی­های کاهش حجم پستان، منع شده است، زیرا ممکن است به علت عدم خونرسانی مناسب، نوک پستان بعد از جراحی، دچار تغییر رنگ و نکروز شود و یا بافت­های پستانی دچار کم خونی و صدمه شوند. حتی قطع سیگار به مدت شش ماه نیز کافی نمی­باشد و در این شرایط، فقط برخی جراحان، اقدام به جراحی­های محدود را مجاز می­دانند. بنابراین، یکی از مهمترین عوامل منع  این جراحی، مصرف دخانیات می­باشد.


ـ مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد انعقاد خون باید از حدود 5 تا 7 روز قبل از عمل قطع شود و با انجام تست­های انعقادی، شرایط بیمار ارزیابی شود.


ـ در زنان متأهل، رضایت کتبی همسر و در دختران مجرّد، رضایت کتبی سرپرست، برای انجام جراحی، ضروری است.


ـ عفونت­های موجود در بدن مانند مشکلات ادراری ـ تناسلی، پوستی، دهانی و غیره، باید قبل از عمل، درمان شوند.


ـ مشکلات هورمونی موجود و نیز اختلالات غده تیروئید و کبد و کم خونی احتمالی، رفع گردد.


ـ معمولاً سایز یک سوتین مناسب برای استفاده بعد از عمل، مشخص می­گردد تا توسط بیمار تهیه شود.


روش جراحی و بیهوشی:


جراحی کاهش حجم پستان معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می­شود و مدّت عمل جراحی بر حسب شدت بزرگی پستان و مشکلات همراه و شرایط عمومی بیمار، معمولاً بین 3 تا 5 ساعت می­باشد.
همان­طور که ذکر شد، روش­های مختلفی برای انجام جراحی وجود دارد که به علت تخصصی بودن و نیز وسعت زیاد مطالب، از ذکر جزئیات خودداری می­گردد و به طور خلاصه گفته می­شود که دو روش شایع­تر وجود دارد که بر اساس وسعت جراحی، پس از هماهنگی با بیمار، یکی از این روش­ها انتخاب شده و انجام می­گیرد.


بعد از عمل:


معمولاً در جراحی­های محدودتر، بیمار می­تواند پس از چند ساعت مرخص شود اما در جراحی­های وسیع­تر، ارجح است یک شب در بیمارستان بماند و صبح روز بعد، مرخص شود.
سپس طی دو تا سه روز بعد، توسط پزشک معالج، در مطب ویزیت خواهد شد و در صورتی که در محل عمل درن داشته باشد، آن را خارج نموده و پانسمان سبک انجام شده و سوتین مخصوص استفاده می­شود و بیمار به شرایط عادی زندگی برمی­گردد.
لازم است طی چند روز اول، فعالیت نیمه فوقانی بدن و بازوها محدود شود تا احساس ناراحتی کمتری ایجاد شود. اما قدم زدن و پیاده روی منعی ندارد و بر حسب تحمل بیمار، تدریجاً می­تواند افزایش یابد. از نظر رژیم غذایی، محدودیتی وجود ندارد، اما در روزهای اول، مصرف مایعات فراوان توصیه می­شود.


دوره نگهدارنده بعد از جراحی:


قبل از انجام جراحی، باید به بیمار این نکته را تذکر داد که حصول نتایج مناسب ظاهری، ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد و طی این مدت، تدریجاً تورم بافتی کم می­شود و چروک­های پوستی ناشی از محل ترمیم، کاهش قابل ملاحظه­ای پیدا می­کند و فرم نهایی پستان، بعد از چند ماه، به دست می­آید.
به خصوص در مواردی که جراحی اولیه، بسیار وسیع باشد، ممکن است بعد از چند ماه، نیاز به انجام کارهای ترمیمی جزئی روی پوست باشد تا باعث افزایش زیبائی عمل گردد.
هم چنین طی این چند ماه، بیمار باید تحت نظر پزشک خود باشد تا در صورت داشتن استعداد بروز اسکار هیپرتروفیک (برجسته شدن خطوط جراحی همراه با خارش)، اقدامات پیشگیرانه و درمانی به طور همزمان انجام شود تا این عوارض پوستی به حداقل برسد و تحت کنترل قرار گیرد.
استفاده از سوتین مخصوص لااقل برای یک تا سه ماه توصیه می­شود و طی سه ماه دوم، می­توان به طور متناوب از آن استفاده کرد.


عوارض:


همان­طور که قبلاً ذکر شد، بحث عوارض، معمولاً باعث نگرانی بیش از حد بیمار می­شود، اما لازم به ذکر است که بسیاری از این عوارض، ممکن است با شیوع بسیار ناچیزی بروز نماید یا دارای شدت بروز متغیر باشند و موارد زیادی از آن­ها نیز با رعایت نکات علمی، قابل پیشگیری یا کاهش هستند. با این وجود، لازم است بیمار از تمای جزئیات و مسائل احتمالی در مورد هر عمل درمانی و جراحی، مطلع باشد تا تصمیم­گیری وی مبتنی بر آگاهی دقیق انجام گیرد.


ـ مشابه هر جراحی که نیازمند بیهوشی باشد، در درصد کمی، ممکن است عوارض ناشی از بیهوشی دیده شود (از جمله تهوع، آلرژی داروئی و غیره) که اغلب، خفیف و موقتی است.


ـ عفونت: با رعایت اصول استریلتی دقیق طی جراحی و بعد از عمل، به خصوص اگر بیمار، دچار اختلال در سیستم دفاعی بدن نباشد، بروز عفونت زخم، شیوع چندانی ندارد.


ـ تجمع سروما (مایع): با انجام هموستاز دقیق حین عمل و استفاده مناسب از درن با مکش بسته و پانسمان نیمه فشاری و آموزش به بیمار در مورد چگونگی فعالیت بدنی پس از عمل، معمولاً تجمع خونابه و سروما، مختصر است و اغلب نیاز به درمان خاصی ندارد و رفع می­گردد.


ـ زخم و نکروز پوست:
اگر حین جراحی، صدمه به نسج نرم و پوست، حداقل بوده و خط برش، تحت فشار نباشد و سابقه مصرف دخانیات و بیماری قلبی عروقی منفی باشد، معمولاً این عارضه، ناشایع است و در صورت بروز نیز، محدود و قابل درمان می­باشد.


ـ اسکار هیپرتروفیک و کلوئید و پوست اضافی:
بر حسب جنس پوست بیمار و نیز میزان رعایت ظرافت تکنیکی و نخ­های مصرفی، شدت بروز آن در بیماران مختلف، متفاوت است، اما در صورت بروز، بهتر است بیمار به پزشک خود اطلاع دهد تا هر چه سریعتر، اقدام به درمان و کنترل ان شود.
ضمناً در کاهش حجم­های زیاد، ممکن است در بعضی از گوشه­های پستان، کمی پوست اضافی بماند که بعد از چند ماه، اگر صاف نگردید، به طور موضعی در مطب، قابل اصلاح خواهد بود تا فرم و زیبایی سینه­ها، هر چه بیشتر، تأمین گردد.
ممکن است بعد از عمل، مختصر غیر قرینگی بین دو طرف دیده شود، به خصوص در سینه ­های بسیار حجیم و نیز مواردی که قبل از عمل نیز، غیر قرینگی وجود داشته است.
در اغلب موارد، چون این حالت خفیف است، معمولاً نیازمند کار خاصی نمی­باشد، اما  در صورت لزوم، پس از گذشت چند ماه، و بدنبال کاهش تورم و تثبیت فرم نهایی پستان، می­توان با انجام اقداماتی، قرینه­سازی را بهتر نمود.


ـ در بعضی از بیماران، علاوه بر مشکلات پستانی، ممکن است در نواحی زیر بغل و پهلوها نیز رسوب نامتناسب چربی یا لیپود دیسترومی وجود داشته باشد که بیمار باید بداند این بافت­ها مرتبط با پستان نیستند، اما اگر بخواهد، می­توان با لیپولیز لیزری، اقدام به اصلاح آن نمود.

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1