• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

فیلرها (ژل حجم دهنده)

 

تزریق ژل یا فیلر

 

 

 

ـ نقاط شایع استفاده از فیلر یا ژل، چه نقاطی می­باشند؟
ـ چرا امروزه استفاده از ژل­های طولانی اثر، کاهش یافته است؟
ـ در انتخاب بیمار برای تزریق ژل، به چه نکاتی باید توجه نمود؟
ـ عوارض احتمالی تزریق ژل چه می­باشد؟


مقدمه:


از دست رفتن بالشتک­های چربی صورت و تغییرات عضلات و نسوج نرم ناحیه سر و گردن به مرور زمان، می­تواند منجر به کاهش حجم در نقاط خاصّی از صورت گردد و یا باعث تشدید فولد یا چین­های صورت شود.


برای جبران حجم، راه­های مختلفی وجود دارد، مثل تزریق چربی خالص یا به همراه

P.R.P ، تزریق ژل، استفاده از پروتز و غیره.


ژل هیالورونیک اسید، با فرمولاسیون مشابه بافت بدن، با حداقل عوارض جانبی، قابل استفاده در نقاط مختلف بدن، به خصوص صورت می­باشد.


کاربرد ژل در ناحیه چین نازولابیال (معمولاً به نام خط خنده گفته می­شود، اما نام درست آن، فولدنازولابیال یا چین بینی ـ لبی می­باشد)، چروک­های عمقی پیشانی و گوشه چشم، لب بالا و پایین، و به صورت حجمی برای گونه­گذاری و پر کردن صورت است.


ژل هیالورونیک اسید باید دارای کیفیت بالا باشد و معمولاً عمر متوسط حدود یک سال داشته، هر چند در نواحی با تحرک کمتر (مثل گونه)، ممکن است مدت ماندگاری قدری بیشتر باشد و در نواحی با تحرک و جریان خون زیاد (مثل لب)، عمر ژل کوتاهتر خواهد بود.


افزودن ماده نگهدارنده به این ژل­ها، هر چند ماندگاری آن­ها را بیشتر می­کند، اما می­تواند باعث افزایش عوارض و واکنش­های ناخواسته شود. لذا در سال­های اخیر، تمایل به استفاده از ژل­های طولانی اثر، کاهش یافته است.


ضمناً شرایط حفظ و نگهداری ژل نیز مهم است و پزشک معالج، با توضیحاتی که به بیمار می­دهد و با رعایت چند نکته مهم، ماندگاری ژل بکار رفته، بیشتر و بهتر حفظ خواهد گردید.


انتخاب بیمار:

تزریق ژل یا فیلر


بیمارانی که کاندید تزریق ژل در ناحیه صورت و گردن هستند، لازم است از چند جنبه مورد بررسی قرار گیرند:

 

 

1 . در افراد مسن­تر، به خصوص اگر افتادگی قابل ملاحظه در نسوج نرم و پوست صورت داشته باشند، هر چند می­توان با ژل، تا حدی چین­های موجود را پر نمود، اما بهتر است از روش­های مؤثرتر مانند کشش پوست با نخ، یا کشش پوست با جراحی استفاده کرد تا علت زمینه­ای رفع گردد.


2 . در زمینه دیابت کنترل نشده، نقص سیستم ایمنی، یا وجود عفونت فعال در محل درمان، لازم است حتی الامکان از این درمان استفاده نشود.


3 . بیمارانی که کاندید درمان می­شوند، انتظار منطقی از نتیجه درمان داشته باشند، مثلاً توقع افزایش قابل ملاحظه حجم صورت و گونه­ها با مقداری مختصر و محدود ژل، زیاد منطقی نخواهد بود
.


روش انجام کار:


می­ توان تزریق ژل را بدون بی­حسی موضعی نیز انجام داد، اما در افرادی که آستانه تحمل پائینی دارند، می­توان از بی­حسی موضعی سطحی (پماد بی­حس­کننده) یا بی­حسی موضعی تزریق (مشابه دندانپزشکی) یا بلوک منطقه­ای عصب استفاده کرد.


تزریق باید در شرایط کاملاً استریل انجام شود و پس از آن، یک ماساژ ظریف داده می­شود و بیمار می­تواند از کمپرس سرد، بدون ایجاد اثر فشاری روی صورت استفاده نماید و دستوراتی که توسط پزشک معالج تجویز شده را رعایت کرده و هفته بعد برای کنترل و بررسی درمان، مراجعه کند.


عوارض:

تزریق ژل یا فیلر


عوارض احتمالی عمدتاً به سه دسته تقسیم می­شوند:


1 . عوارض ناشی از تزریق: شامل تورم و کبودی مختصر می­باشد که گذرا و موقتی است.


2 . عوارض ناشی از ژل: لازم است حتماً از ژل با کیفیت بالا و استاندارد و مورد تأیید مراکز پزشکی معتبر استفاده نمود. امروزه هر چند تولید و استفاده از ژل­های با ماندگاری طولانی، بسیار کاهش یافته است، اما گاه بیماران، بر استفاده از این ژل­ها اصرار می­ورزند (به خاطر توجیه اقتصادی)
اما به علت احتمال بروز عوارض ناشی از مواد نگهدارنده موجود در این ژل­ها، بهتر است از مصرف آن­ها خودداری نمود و از ژل­های فاقد مواد نگهدارنده که عمر متوسطی حدود یک سال دارند، استفاده کرد.


تذکر این نکته هم ضروری است که اگر بیمار، سابقه تزریق ژل­های طولانی اثر یا ژل پاژ را داشته است، در همان محل، تزریق ژل جدید انجام نشود و لازم است بیمار، پزشک معالج خود را مطلّع سازد.


3 . عوارض ناشی از تکنیک تزریق: بیماران باید حتماً به پزشکانی مراجعه نمایند که دارای مهارت و تجربه کافی در درمان هستند و اصول زیبایی و استریلیتی نیز هنگام تزریق، کاملاً رعایت شود.

 

4 . عوارض مرتبط با بیمار: همان­طور که ذکر شد، ارجح است در افراد با دیابت کنترل نشده، سابقه آلرژی فعال و شدید، نقص ایمنی، عفونت فعال نسجی و پوستی به خصوص مجاور ناحیه تزریق، و نیز در افراد حامله، تزریق ژل انجام نشود.

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1