• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

کاشت مو:

 

 

کاشت مو

ـ روش­های مختلف کاشت مو چیست؟
ـ در ویزیت اولیه افراد کاندید کاشت مو، به چه نکاتی باید توجه کرد؟
ـ در طراحی خط رویش مو در ناحیه جلوی سر، چه اصولی باید رعایت شود؟
ـ زمان مناسب برای انجام کاشت مو چیست؟
ـ دفعات لازم برای کاشت مو چگونه است؟     
ـ چه عوارضی  در کاشت مو ممکن است رخ دهد؟

 

 
مقدمه:      

 
کاشت مو به روش­های مختلفی انجام می­شود که معمولی­ترین آن­ها شامل:


F.U.T
(برداشتن نواری پوست از پشت سر و آماده سازی و پیوند در جلوی سر)
F.I.T
(روش غیر جراحی که فولیکولها توسط وسایلی به نام میکروپانچ، از پشت سر برداشته شده و در جلوی سر کاشته می­شوند)
و روش ترکیبی (شامل F.U.T
و F.I.T )


روش اولیه اصلی معمولاً F.U.T
می­باشد و از F.I.T می­توان به عنوان روش مکمل استفاده کرد.


شرح حال، معاینه و ارزیابی بیمار:
در جلسات اولیه، علاوه بر پاسخ دادن به سؤالات مراجعه­کننده، باید اطلاعات مهمّی توسط پزشک
جمع­آوری گردد تا پس از هماهنگی با بیمار، بتوان درمان مناسب و قابل قبول، ارائه شود.
1 . انتظار بیمار از درمان چیست و چه تصوری از چهره خود، پس از درمان در مرحله اول، دارد؟
2 . کدام قسمت از سر، از نظر درمان، برای بیمار مهمتر است؟
3 . چه تراکمی از کاشت مو برای بیمار، مطلوب است؟
4 . میزان آگاهی فرد از تکنیک درمان و مسائل بعد از کاشت چقدر است؟


لازم به ذکر است که هر چند توضیحات این مبحث به طور عام، در مورد کاشت موی سر در آقایان است، اما کاشت مو می­تواند مربوط به ابرو، مژه، ریش و سبیل هم باشد و این که بانوان نیز از کاشت مو می­توانند استفاده کنند و مشکلات خود را رفع نمایند.


معمولاً در اولین ملاقات، من به همراه خانم دکتر سیروس، مقدمات کار را برای بیمار توضیح می­دهیم و انتظارات و توقعات وی را مورد ارزیابی قرار داده، سن، شدت ریزش مو و سابقه ارثی فامیلی را بررسی نموده و سپس، شرایط و مراحل درمان را تشریح می­نماییم.
برای مثال، افرادی که جوان­تر هستند و سابقه فامیلی و ارثی ریزش مو دارند، اگر طبق دسته­بندی­های موجود، ریزش شدید داشته باشند، باید بدانند که کاشت چند مرحله­ای، هر چند روش مفیدی برای رفع طاسی است، اما به علت محدود بودن بانک موی این افراد (ناحیه­ای از پشت سر که موهای کاشته شده از آن قسمت برداشته می­شوند)، باید هنگام طراحی اولیه خط رویش مو و تعیین دفعاتی که بیمار می­تواند از کاشت مو استفاده نماید و تاریخ و فاصله زمانی بین دوره­های کاشت مو، به بیمار تذکر داده شود که لازم است مقداری ذخیره از بانک مو، برای آینده بماند، زیرا بعد از سال­ها، در نقاطی که موهای قابل ریختن وجود داشته و کاشت انجام نشده است، ادامه ریزش باعث کاهش تراکم شده و نیازمند کاشت است.


بنابراین اگر از ابتدا به این نکته دقت نشود، طی سال­های آینده، منابع ذخیره برای برداشت مو وجود نخواهد داشت و بیمار دچار مشکل خواهد شد.
ـ در خاتمه، پس از انجام جلسات مشاهده و تبادل اطلاعات بین بیمار و پزشک، مرحله بعد آغاز می­گردد که شامل در خواست آزمایشات ضروری قبل از کاشت بوده و سپس بیمار برای کاشت مو، آماده می­گردد.


طراحی خط ریش مو:

کاشت مو
بسیاری از افراد که برای کاشت مو مراجعه می­نمایند، این تصور را دارند که عمل کاشت مو در ناحیه بالای ابروها باید مثل زمانی باشد که آن­ها در سنین نوجوانی داشته­اند و شقیقه­ها که قدری خالی شده نیز کاشته شود.
در حالی که طبق قواعد موجود و زیبایی­شناسی، قانون یک سوم باید رعایت شود، یعنی فاصله چانه تا زیر نوک بینی، از نوک بینی تا بین ابروها، و از بین ابروها تا نقطه قدامی خط رویش مو باید با هم مساوی باشند.
ضمناً از این نقطه قدامی رویش مو، خطی نامنظم (و نه صاف) به طرفین و عقب رفته و از الگوی خالی شدن طبیعی شقیقه­ها پیروی می­کنیم تا نمای طبیعی­تری ایجاد شود.
خط رویش موی قدامی در زنان، با مردان متفاوت است که معمولاً در جلسات مشاوره، برای بیمار توضیح داده می­شود.

 

زمان مناسب برای شروع کاشت مو:


گاه افراد مراجعه کننده، هر چند از ریزش مو رنج می­برند، اما کم پشتی موهایشان به حدی نمی­باشد که کاندید کاشت مو شوند.
زیرا انجام کاشت مو، تا زمانی که تراکم موها به کمتر از 50 درصد طبیعی کاهش نیافته است، مورد ندارد، زیرا در غیر این صورت، ممکن است به علت محدودیت فضای موجود بین فولیکول­ها، حین کاشت مو، به فولیکولهای موجود از قبل نیز صدمه وارد شود.
به همین علت، این افراد در این مراحل باید تحت درمان طبی و داروئی و P.R.P قرار گیرند و تا زمانی که بتوان بدون صدمه به فولیکول­های موجود، کاشت مو انجام داد، صبر نموده تا نتیجه بهتری بدست آید.


دفعات لازم برای کاشت مو:


در مورد دفعات لازم برای کاشت مو در هر فرد، باید به طور مجزا تصمیم­گیری نمود و عمدتاً بسته به شدت طاسی و میزان بانک موی در دسترس می­باشد.


یک واقعیت مهم این است که بر خلاف بعضی تبلیغات ماهواره­ای و مجلات و عکس­های دستکاری شده با فتوشاپ، در هر جلسه کاشت F.U.T ، بر حسب قابلیت اتعطاف پوست ناحیه پشت سر بیمار و میزان تراکم موهای موجود، نوار برداشته شده حداکثر 30 سانتیمتر بوده و پهنای بین 1 تا 5/1 سانتیمتر متغیر است، بنابراین با توجه به تعداد فولیکول­های موجود در هر سانتیمتر مربع، می­توان انتظار داشت که در یک کاشت خوب با روش F.U.T ، حدود 4 تا 5 هزار فولیکول پیوند زده شود و با روش­های ترکیبی، این میزان به 8 الی 10 هزار فولیکول نیز می­رسد، اما ارقام 16 هزار فولیکول در یک جلسه و ... معمولاً عاری از حقیقت و فقط ژست تبلیغاتی است.


فولیکول­های موجود در یک نوار F.U.T که وسعتی حدود 30 تا 45 سانتی­متر مربع دارد، اگر در یک محدوده 100 تا 120 سانتیمتر مربع کاشته شود، تراکم به دست آمده در محل، حداکثر به حدود   تراکم موی طبیعی می­رسد، بنابراین، بیمار نباید انتظار داشته باشد که با یک بار انجام کاشت مو، تراکم موی نزدیک به طبیعی به دست می­آورد و برای حصول یک تراکم بالاتر، لازم است لااقل 2 بار کاشت انجام شود.
اما در طاسی محدود همراه با تراکم بالای بانک مو، حتی با یک بار کاشت نیز می­توان به نتیجه­ای قابل قبول و دلپذیر دست یافت، مگر این که بیمار توقعات بالاتری داشته باشد که پس از حدود 6 تا 8 ماه، می­تواند اقدام به تکرار کاشت مو نماید.
ـ دفعات کاشت موی مورد نیاز، تا حد زیادی به وضع بانک موی موجود نیز بستگی دارد.
اگر فردی دچار طاسی شدید باشد اما بانک موی دهنده مناسبی نداشته باشد، باید بداند که ممکن است نتوان تراکم مناسب و دلخواه را با طرّاحی مناسب، برای وی ایجاد کرد و باید توقع خود را منطقی­تر نماید.
از طرفی، در افراد با موی ضخیم و تراکم بالا در ناحیه بانک مو و با طاسی محدود، نتیجه کار بسیار رضایت بخش است.


نکات مهم تکنیکی:

کاشت مو
ـ در F.U.T ، فولیکولها به دسته­های تکی، دوتایی، سه­تایی و گاه چهارتایی تقسیم شده و لازم است در خط موی جلوی سر، از فولیکولهای تکی برای کاشت استفاده نمود تا حالت عروسکی و غیرطبیعی پیدا نکند و در نواحی مرکزی و عقب، از سایر واحدهای فولیکولی نیز استفاده می­شود.
ـ امروزه برای ایجاد شکاف جهت قرار دادن فولیکول­ها در پوست سر، از وسایل بسیار ظریف استفاده می­شود که باعث بهبود نتایج ظاهری در محل کاشت شده و این مسئله به تجربه و مهارت تیم جراحی نیز وابستگی نزدیک دارد.


مراحل انجام کاشت مو:


در روش F.U.T
که روش اصلی کاشت مو می­باشد، معمولاً نیاز به یک تیم جراحی است که به طور متوسط متشکل از چهار تا شش نفر می­باشد و زمان انجام کار، حدود 5 تا 7 ساعت طول می­کشد و به صورت سرپایی و با بی­حسی موضعی انجام می­شود و طی انجام کاشت، بیمار مشکل خاصی ندارد و می­تواند ارتباط کلامی نیز با تیم جراحی داشته باشد و در مورد روش کار و جزئیات، سؤالات خود را مطرح می­نماید.
پس از اتمام کاشت مو، بیمار با پانسمانی که روی سر دارد به منزل رفته و استراحت می­کند و بعد از 24 ساعت، به مطب پزشک معالج مراجعه کرده و پانسمان برداشته شده و دستورات تکمیلی در مورد تغذیه، دارو و چگونگی شستشوی سر، به بیمار داده می­شود.
بعد از حدود دو هفته، بخیه­های پشت سر کشیده می­شود و از این به بعد، تدریجاً ساقه موهای کاشته شده، شروع به ریزش نموده و پس از حدود 2 تا 3 ماه، ساقه­های جدید از زیر پوست خارج شده و طی هفته­های بعد، تراکم مو بیشتر شده و نمای بهتری به خود می­گیرد.
طی این مدت، ممکن است گاه در برخی نقاط پوست سر، جوش ایجاد شود که با راهنمائی پزشک معالج، به سادگی رفع خواهد شد.
اگر بیمار تصمیم بگیرد مرحله دوم کاشت را نیز انجام دهد، بهتر است حداقل 6 ماه پس از مرحله اول، انجام گیرد.


عوارض:


1 . کیست مویی و جوش چرکی: مشکل مهمی نمی­باشد و به سادگی قابل رفع است.
2 . صدمه فولیکولهای مجاور: جزو عوارض معمول نیست و احتمال آن زمانی وجود دارد که میزان ریزش موی بیمار خفیف باشد و فضای کافی بین موهای موجود برای کاشت، وجود نداشته باشد.
3 . بر خلاف بعضی ادعاها، کاشت مو سرطان­زا نمی­باشد و از عوارض آن محسوب نمی­شود.
4 . احساس درد در محل برداشتن نمونه بانک مو: این احساس معمولاً محدود به یک تا دو روز اول است و سپس به حدی کاهش می­یابد که نیازمند مصرف مسکن نیز نمی­باشد.
5 . احساس کرختی و کاهش حس پوست سر: این حالت می­تواند تا چند ماه بعد از کاشت مو نیز ادامه یابد.
6 . بروز تورم دور چشم و پیشانی: این عارضه معمولاً گذرا بوده و طی یک تا دو روز بعد از انجام کاشت مو ایجاد می­شود و ناشی از تزریق مواد بی­حس کننده است و طی مدت کوتاهی رفع خواهد شد.
7 . ایجاد یک خط  در ناحیه پشت سر در محل برداشت نمونه: معمولاً در کاشت موی اول، به علت عدم وجود کشش زیاد پوست در محل عمل، این خطا بسیار ظریف و نازک است و معمولاً توسط موها پوشیده شده و دیده نمی­شود. در دفعات بعدی کاشت مو، به خصوص اگر پهنای نوار برداشته شده، زیادتر از معهمول باشد، ممکن است این خط قدری واضح­تر باشد، اما به هر صورت، به خوبی توسط موهای مجاور، پوشانده می­شود.
8 . در افرادی که سیگار و دخانیات مصرف می­کنند، در صد موفقیت فولیکول­های کاشته شده می­تواند کاهش یابد، بنابراین، تأکید می­گردد که این افراد سعی نمایند مصرف دخانیات را متوقف کرده یا به حداقل برسانند.
9 . با توجه به جریان خون مناسب پوست سر و رعایت اصول استریلیتی کامل توسط تیم­های کاشت مو، بروز عفونت نادر است. ضمناً با رعایت اصول و تکنیک­های دقیق جراحی، خونریزی و هماتوم در ناحیه پشت سر نیز نادر است.
10 . خط رویش مو در جلوی سر: اگر طراحی این خط توسط افراد کم تجربه انجام شود، یا از گرفتهای چند فولیکولی در جلوی سر استفاده گردد، یا خط قدامی سر، خیلی پائین طراحی شود (به خصوص در بیماران با گروه سنی جوانتر که اصرار به آن دارند و متقاعد کردن آن­ها برای پذیرش یک طراحی استاندارد و مناسب خط رویش جلوی سر، مشکل است)، زیرا به دنبال این مسائل، نمای کاشت عروسکی و یا نمای غیرطبیعی کاشت، ایجاد می­شود که اصلاح آن بسیار مشکل می­تواند باشد.
به همین دلیل، اگر فردی برای بار اول، زیاد متقاعد نشده است، اجازه دهد تا تیم جراحی، کار خود را طبق روال علمی و استاندارد انجام دهد و پس از رویش موها، اگر فرد رضایت کافی نداشت، براحتی می­توان طی مرحله دوم کاشت، نظرات منطقی وی را تأمین کرد، اما بالعکس آن بسیار مشکل است.

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1