• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

لیپولیز لیزری:

 

 

لیزر لیپولیز

 

ـ در انتخاب بیمار برای لیپولیز لیزری،چه نکاتی مهم است؟
ـ مزایای لیپولیز لیزری چیست؟
ـ چه نواحی از بدن قابل درمان توسط لیپولیز لیزری می­باشد؟
ـ بعد از عمل لیپولیز لیزری، چه نکاتی باید رعایت شود؟
ـ عوارض لیپولیز لیزری، شامل چه مواردی است؟

 

مقدمه:


امروزه به علت صنعتی شدن اغلب جوامع بشری و کاهش تحرّک مردم، و ازدیاد تمایل به مصرف غذاهای پر کالری، چاقی و اضافه وزن، جزو مشکلات شایع قرار گرفته است.
برای رفع این مشکل، راه­های متعددی وجود دارد، از جمله ورزش، رژیم غذایی، دارو، دستگاه­های لاغری، روش­های جراحی و غیره.
روش­های جراحی دارای تنوع زیادی می­باشند. برای مثال، در چاقی­های عمومی و شدید، می­توان علاوه بر ورزش و رژیم غذایی مناسب و اصلاح رفتارهای تغذیه­ای و عصبی، از قرار دادن بالون داخل معده، کاهش حجم معده، لاپاراسکوپی، گذاشتن حلقه معده و غیره نیز استفاده نمود.
اما اگر مشکل شخص، تجمع موضعی چربی در نقاط خاصی از بدن بوده و باعث ناهنجاری فرم بدن شده باشد، در صدر درمان­های رایج، لیپولیز لیزری قرار دارد.
معمولاً از این روش برای تغییر و اصلاح فرم و سایز استفاده می­شود و در مواردی که چند نقطه از بدن، نیازمند درمان باشند، ممکن است دفعات درمان نیز افزایش یابد، زیرا در هر مرحله، بهتر است نواحی خاصی که در یک موقعیت مکانی مشابه هستند، مورد درمان قرار گیرند و به حداکثر حجم مجاز درمانی نیز توجه شود تا عوارض احتمالی، به حداقل برسد.


انتخاب بیمار:


افرادی که برای لیپولیز لیزری مناسب هستند، معمولاً کسانی بوده که افزایش وزن شدید و چاقی عمومی ندارند و عمدتاً از رسوب زیاد چربی به طور موضعی  در مناطقی از بدن خود رنج می­برند. ضمناً، طی ارزیابی­های کلی قبل از عمل جهت بررسی تحمل جراحی و بیهوشی، وجود بیماری­های زمینه­ای خاص مثل بیماری­های قلبی عروقی متوسط و شدید، بیماری­های کلیوی و کبدی پیشرفته و یا دیابت کنترل نشده شدید و مصرف داروهای ضد انعقاد، از موارد منع انجام این درمان می­باشند.
پس از انتخاب بیماران مناسب جهت این درمان و بررسی­های آزمایشگاهی، سونوگرافیک و رادیولوژیک، و اطمینان از سلامتی بیمار و تحمل جراحی و ردّ مشکلات داخل شکمی و هرنی جدار شکم، طراحی نواحی مورد درمان انجام می­شود و برای بیمار، کارهایی را که انجام خواهد شد، کامل شرح داده و زمان عمل مشخص خواهد شد.


مزایای لیپولیز لیزری:


مزایای این روش در مقایسه با روش­های مشابه قبلی که عمدتاً شامل لیپوساکشن مکانیکی و اولتراسونیک می­باشند شامل:
1 . در این روش، از فیبرهای ظریف­تر لیزر استفاده می­شود که علاوه بر ظرافت بیشتر نسبت بر پروب اولتراسونیک، خطر صدمه پوست نیز بسیار کمتر است.
2 . در لیپولیز لیزری، پس از تخلیه چربی، مجدداً با فیبر لیزری، اقدام به لیفتینگ یا سفت نمودن پوست محل عمل می­شود تا طی چند ماه پس از عمل، تدریجاً شلی پوست کاهش یافته و فرم بهتری بدست آید. در نتیجه، احتمال نیاز به جراحی باز برای کشش پوست را کمتر می­نماید.
3 . با توجه به این که فیبر لیزری در مواجهه با عروق، باعث انعقاد می­شود، ارتباط بین بافت چربی و عروق ایجاد نمی­گردد و به همین علت، شانس بروز آمبولی چربی، بسیار کاهش می­یابد.


روش عمل:

لیپولیز لیزری
این تکنیک را می­توان با بی­حسی موضعی، بی­حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام داد. اگر بیمار نیازمند درمان وسیع­تر باشد، احتمال نیاز به بی­حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی، افزایش می­یابد. در این روش، بافت­های چربی موضعی مقاوم به ورزش و رژیم، توسط یک فیبر لیزری ظریف که از راه یک برش پوستی کوچک چند میلی متری، وارد چربی می­گردد، حل شده و در حجم­های کمتر از 500 سی سی، همین کار کافی است و نیاز به تخلیه چربی نمی­باشد، اما در حجم­های بالاتر، پس از انجام لیزر، چربی­های حل شده، خارج می­گردد و سپس با استفاده از لباس­های مناسب (گِن)، می­توان طی چند هفته، فرم مطلوب را در محل مورد درمان، به دست آورد.


در مورد برگشت­پذیر بودن این محل باید ذکر نمود که با توجه به حذف عمده سلو­های چربی، برگشت چاقی در نقاط درمان شده، کمتر محتمل می­باشد، اما اگر رعایت رژیم مناسب و ورزش انجام نشود و میزان کالری وارد شده به بدن، بیش از مقدار مصرف شده طی فعالیت باشد، کالری اضافی می­تواند به صورت بافت چربی، در سایر نقاط بدن رسوب کند.


در مواردی که شلی پوست، به خصوص در زیر ناف، بیش از حد باشد، همزمان با لیپولیز لیزری، می­توان به صورت محدود، اقدام به برداشتن قسمتی از پوست زیر ناف نمود تا با ایجاد کشش پوستی و حذف پوست اضافی، فرم و زیبائی بهتری به دست آورد.
گاه در بیمارانی که کاندید ابدومینوپلاستی کامل هستند، از لیپولیز لیزری به عنوان روش کمکی جهت تخلیه بهتر چربی نواحی پهلو و بالای ناف، استفاده می­شود تا باعث رفع نیاز به برش­های وسع و ایجاد زیبایی بهتر در محل گردد.


بعد از عمل:


بر حسب وسعت عمل و شرایط بیمار، می­توان بعد از چند ساعت، بیمار را مرخص نمود و یا حداکثر یک شب در کلینیک، بستری باشد. گن مخصوص بیمار بهتر است بلافاصله در پایان عمل، به وی پوشانده شود.
در طی یک هفته اول، به علت این که احساس درد و کوفتگی بدن در نقاط درمان شده، واضحتر است، لازم است استراحت فرد کافی و مناسب باشد و فعالیت به صورت قدم زدن و راه رفتن در منزل، منعی ندارد و مایعات کافی مصرف نماید.
سپس می­توان فعالیت بدنی را تدریجاً افزایش داد و در پایان هفته اول، معمولاً احساس ناراحتی بیمار، کاهش قابل ملاحظه­ای پیدا کرده و می­تواند تحرّک بیشتری داشته باشد.
طی روزهای اول، به خصوص در مواردی که حجم درمان زیاد باشد (بهتر است در هر جلسه درمانی، حداکثر میزان تخلیه چربی، حدود شش لیتر باشد تا شانس بروز عوارض، ناچیز و حداقل باشد) در نقاطی از محل عمل، درن گذاشته می­شود تا ترشحات باقیمانده خارج شود و معمولاً درن­ها را در پایان هفته اول، خارج کرده و محل، پانسمان می­شود. بهتر است بیمار، گن خود را لااقل به مدت دو تا سه ماه بپوشد تا علاوه بر اثر فشاری آن برای عدن تجمع ترشحات در زخم، تحرک بیمار نیز راحت­تر انجام گیرد.

 

عوارض بعد از عمل:


مشکلاتی که بعد از عمل ممکن است با آن مواجه شویم، با رعایت اصول علمی و درمان صحیح،  شیوع کمی دارد، با این حال، لازم است بیمار، قبل از عمل، از جزئیات تمام نکات مطلّع باشد.


ـ تجمع مایع و سروما در زیر پوست: معمولاً با رعایت نکاتی که ذکر شد و استفاده به موقع از گن مناسب و درن، زیاد شایع نیست و در صورت بروز، براحتی توسط پزشک معالج، درمان می­شود.


ـ کبودی و تورم پوست: گذرا می­باشد و کاملاً رفع خواهد شد.


ـ ناهمواری و غیر یکنواخت شدن پوست: معمولاً در صورت بروز، خفیف می­باشد و طی چند ماه اول، بهتر است به جز انجام اقدامات نگهدارنده مثل L.P.G و رادیوفرکوانسی که به صورت ماساژ ملایم سطحی در محل درمان می­باشند، کار دیگری انجام نشود، زیرا بسیاری از این موارد، ناشی از تورم نسجی گذرا بوده که به مرور، بهتر خواهد شد و نیازمند  درمان نمی­باشد.


ـ عفونت: هر چند بافت چربی، به علت جریان خون ضعیف­تر، ممکن است استعداد عفونت داشته باشد، اما خوشبختانه، اولین روش، عفونت نادر است، مگر این که سیستم ایمنی بدن بیمار مختل باشد یا بیماری زمینه­ای خاصی داشته باشد.


ـ شلی پوست: همان­طور که ذکر شد، لیزر نهایی پوست در آخر عمل، باعث جمع شدن پوست محل درمان طی چند ماه آینده می­شود، اما اگر از ابتدا، شلی قابل ملاحظه، به خصوص در پوست زیر ناف و وجود داشته باشد، می­توان از روش ترکیبی همزمان، استفاده کرد و در زمان عمل، این بخش از پوست را حذف نمود یا بعد از چند ماه، در صورتی که شلی پوست، کاملاً رفع نشده باشد و بیمار از آن راضی نباشد، با یک جراحی محدود و کوچک، اقدام به رفع این مسئله نمود.


ـ باقی ماندن بافت چربی در نواحی درمان شده:
با توجه به حجم سه بعدی نواحی مورد درمان، احتمال این که در بعضی نقاط، قدری بافت چربی بماند، وجود دارد، هر چند با رعایت چند نکته ظریف توسط پزشک معالج و تیم درمانی در زمان طراحی و عمل، میزان چربی بر جا مانده را می­توان به حداقل رساند.
البته بیماران محترم باید این نکته را بدانند که تیم جراحی نمی­تواند کل بافت چربی منطقه مورد درمان را حل و تخلیه نماید، زیرا عروق تغذیه کننده پوست و نیز عضلات، در ضخامتی از چربی مجاور این نقاط قرار دارند و ممکن است دچار صدمه شوند.
به همین علت، معمولاً در پایان عمل، در نقاط درمان شده، معمولاً ضخامت ظریفی از بافت چربی باید باقی بماند تا عروق فوق الذکر، با عبور از آن، به پوست و عضلات خونرسانی نمایند و اگر بیماری بخواهد این بافت نیز کاهش یابد، می­تواند بعد از عمل، با رعایت یک برنامه ساده به صورت ورزش منظم و یک رژیم غذایی مختصر، به این هدف دست یابد و بدنی زیباتر به دست آورد.


لیپولیز لیزری نواحی خاص:


غبغب:


در ناحیه غبغب، لیپولیز لیزری، به دو منظور قابل استفاده است: رفع شلی پوست و حل و تخلیه چربی­ها در افرادی که فقط از شلی پوست ناحیه غبغب رنج می­برند، اگر شلی پوست نسبی باشد و بیمار به جراحی یا کشش با نخ، تمایل نداشته باشد، می­توان با لیزر، اقدام به لیفتینگ و سفت نمودن پوست نمود.
البته لازم به ذکر است که در این موارد، نیازی به حل و تخلیه چربی نمی­باشد و بهبود پوست طی چند ماه رخ خاهد داد. در افرادی که علاوه بر شلی پوست، چربی اضافی نیز در ناحیه غبغب دارند، علاوه بر لیفتینگ پوست، می­توان اقدام به حل چربی و گاه تخلیه آن نیز نمود.


ـ بازوها:


اگر مسئله اصلی فقط شلی پوست باشد (مثلاً به دنبال کاهش وزن و ... )، می­توان فقط اقدام به لیزر جهت بهبود تدریجی پوست نمود و اگر به طور همزمان، نیاز به کاهش سایز نیز باشد، حل و تخلیه چربی نیز انجام خواهد شد.


ـ شکم و پهلو:


جزو شایعت­ترین نواحی مورد درمان می­باشند و گاه به علت شلی بیش از حد پوست شکم، به خصوص در ناحیه زیر ناف، نیاز به برداشتن همزمان پوست و نسوج اضافی نیز می­باشد.


ـ باسن:


به دنبال کاهش وزن، ممکن است چربی­های ناحیه باسن، مقاوم و پایدار مانده و باعث عدم تناسب اندام شود. در نتیجه می­توان با لیپولیز لیزری، اقدام به رفع چربی­های اضافه و ایجاد تناسب اندام و سایز نمود.


ـ ران:


ممکن است رسوب چربی به طور عمومی، در کل ران دیده شود و یا به نواحی خاصی مانند داخل ران یا سطح خارجی آن، محدود شود.
نکته مهم این است که طی درمان در ناحیه ران، باید به طور نسبی اقدام به تخلیه چربی نمود تا ظاهر قابل قبولی از نظر فرم پوست به دست آید.


ـ ساق پا:

 

در قسمت­های پشت ساق پا و گاه حتی نزدیک قوزک پا، رسوب چربی ممکن است رخ دهد و لازم است، درمان، توسط کاتترهای بسیار ظریف جهت تخلیه چربی انجام شود.

 

 

 

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1