• P.R.P P.R.P جهت درمان ریزش مو، جوان سازی چهره و اصلاح پف و سیاهی زیر چشم به کار می رود
  • بوتاکس بوتاکس برای اصلاح موقت چین و چروک های پیشانی ، دور چشم و خط اخم به کار می رود
  • لیپولیز لیزری لیپولیز لیزری جدید ترین روش غیر جراحی اصلاح سایز و فرم بدن می باشد که با حداقل عوارض نتایج چشمگیری دارد
  • تزریق ژل یا فیلر تزریق ژل یا فیلر از دست رفتن تدریجی بافت های چربی و کلاژن صورت منجر به عمیق شدن چین های صورت می گردد که
  • پروتز سینه پروتز سینه برای اصلاح کوچک بودن پستان به صورت مادر زادی ،بعد از شیردهی و ... می توان از پروتز سینه استفاده کرد
  • کاشت مو کاشت مو جهت درمان ریزش ارثی موی سر در خانم ها و اقایان به کار می رود
  • جراحی زیبایی پلک جراحی زیبایی پلک با افزایش سن نسوج نرم اطراف چشم به خصوص پوست پلک دچار افتادگی و شلی قابل ملاحظه ای می گردد که
  • لیزر موی زاید لیزر موی زاید رشد غیر طبیعی مو به خصوص در نواحی صورت و بدن زنان جوان می تواند مشکلات زیادی از نظر زیبایی به دنبال داشته باشد

جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

 

 

ـ در انتخاب بیمار برای جراحی زیبایی شکم، باید به چه نکاتی توجه نمود؟
ـ آیا می­توان همزمان با جراحی زیبایی شکم، جراحی دیگری نیز انجام داد؟
ـ چه روش­های جراحی برای انجام ابدو مینوپلاستی وجود دارد؟
ـ چه عوارضی ممکن است به دنبال انجام جراحی زیبایی شکم رخ دهد؟
ـ دوره نقاهت بعد از عمل ابدو مینوپلاستی چگونه است؟


مقدمه:


با توجه به این که ازدیاد وزن و ناهنجاری فرم بدن، یکی از مشکلات شایع در جوامع صنعتی امروز می­باشد، برخورد  درمانی با این مسائل، اهمیت زیادی پیدا کرده است.


جراحی زیبایی شکم، به معنی اصلاح ناهنجاری مربوط به شکل دیواره شکم و نسوج نرم مربوطه، برای ایجاد زیبایی و تناسب می­باشد.


لذا، به عنوان یک درمان برای چاقی محسوب نمی­شود، زیرا در چاقی عمومی قابل ملاحظه، معمولاً اصلاح قسمتی از بدن، نمی­تواند نتیجه زیبا و قابل قبولی را به دنبال داشته باشد.


انتخاب بیمار:


انتخاب درست بیمار برای به دست آمدن نتیجه مناسب، بسیار مهم است، به همین علت، باید به چند نکته در شرح حال و معاینه بیمار، توجه نمود:


1 . سن بیمار


معمولاً هر چه سن بیمار بالاتر باشد، میزان شلی نسوج نرم، بیشتر است و نیاز به تقویت فاشیای عضلات، بیشتر خواهد بود.


2 . جنس


معمولاً در آقایان، تقاضا برای ابدو مینوپلاستی یا جراحی، کمتر است و چون غالباً دارای پوست خوب و قابل ارتجاع هستند، کاندید روش­های غیر جراجی مثل لیپولیز لیزری می­باشند.
در بانوانی که سابقه حاملگی متعدد دارند، احتمال نیاز به تقویت عضلات جدار شکم، بیشتر است.


3 . آیا در آینده، تمایل به داشتن فرزند جدید وجود دارد یا خیر؟


اگر جواب، مثبت باشد، بیمار باید بداند که ممکن است نسوج نرم و پوست، مجدداً شل شده و کیفیت اولیه جراحی، کاهش یابد.
ضمناً در این شرایط، نمی­توان طی جراحی، اقدام به ترمیم و تقویت عضلات شکم نمود، زیرا طی حاملگی بعدی، انعطاف­پذیری جدار شکم کاهش می­یابد و به خصوص در ماه­های آخر حاملگی، ممکن است مشکل­ساز شود.


4 . آیا از سایر نقاط بدن نیز عدم رضایت دارد؟


برای مثال، اگر بیمار نیز دارای رسوب چربی موضعی در پهلوها و غیره می­باشد، بهتر است از روش­های ترکیب مثل لیپولیز لیزری به همراه ابدومینوپلاستی استفاده کرد تا مقدار برش جراحی به حداقل برسد.


5 . چگونگی قوام و کیفیت پوست و عضلات جدار شکم:


اگر بیمار دارای پوست شل و نامناسب باشد و به خصوص، پوست شکم حاوی خطوط حاملگی فراوان یا استریا باشد، نشانه این است که قابلیت ارتجاعی این پوست، مناسب نیست. ضمنا طی جراحی باز و کشیدن پوست شکم، خطوط حاملگی می­تواند واضح­تر شود.
عضلات جدار شکم نیز باید معاینه شود و وجود شلی، بازشدگی، فتق و غیره، بررسی گردد (به کمک معاینه، سونوگرافی و ... ) تا در زمان جراحی اصلی، رفع گردد.


6 . سابقه جراحی­های شکمی، هرنی و ... :


اگر پاسخ مثبت باشد، باید با معاینه و بررسی، احتمال چسبندگی احشاء شکمی به زیر محل جراحی، و یا پارگی محل جراحی قبلی را ردّ نمود.

ضمناً اگر مشکوک به وجود مشکلات همزمان در داخل شکم و لگن باشد (مثلاً سنگ کیسه صفرا، کیست تخمدان و ... )، لازم است با معاینه و بررسی، اطمینان حاصل نمود.


7 . آیا تقاضای جراحی همزمان نیز دارد (مثلاً همزمان با سزارین، خارج کردن رحم یا ترمیم پارگی دیواره شکم و ... )؟


معمولاً در این موارد، اگر عمل دوم، کوتاه مدت باشد و تداخل با جراحی اصلی نداشته باشد، انجام همزمان دو عمل، منع جدّی ندارد (مثل جراحی کیست تخمدان کوچک، بستن لوله­ها، ترمیم کشاله ران و ... )، مگر این­که ازدیاد زمان بیهوشی، مشکل­ساز باشد.
اما در سایر موارد، مثل انجام همزمان با سزارین، خارج کردن رحم، کوچک کردن سینه­های بسیار بزرگ و ...، توصیه نمی­گردد، چون باعث افزایش عوارض عمل جراحی و بیهوشی می­گردد.


8 . وجود بیماری­های عمومی و زمینه­ای (بیماری­های قلبی عروقی، ریوی، خونی و ...):


در شرح حال بیمار، باید از مشکلات احتمالی قلبی عروقی، ریوی و ... اطلاع پیدا کرد، زیرا برای مثال، وجود فشار خون بالا و مقاوم، با مشکلات قلبی عروقی جدّی، از موارد منع انجام ابدومینوپلاستی وسیع و کامل است.
از سایر موارد منع جراحی، وجود بیماری­های فعال نسج همبند و اختلالات سیستم ایمنی، دیابت کنترل نشده عارضه­دار، نارسایی ریوی و ... است.
کم خونی شدید باید قبل از عمل، اصلاح شود و مشکلات تیروئید و کبد و انعقاد خون نیز نباید وجود داشته باشد.


9 . چاقی بیمار، به صورت عمومی است یا موضعی؟


معمولاً بیمارانی کاندید جراحی زیبایی شکم هستند که از چربی­های موضعی اضافی به همراه شلی پوست و عضلات رنج می­برند.
بنابراین، در چاقی کل بدن، ابتدا باید با سایر روش­ها (ورزش، دارو، رژیم، بالون داخل معده، حلقه معده و ... ) اقدام به کاهش وزن نمود، سپس مشکلات موضعی و شلی نسوج را رفع کرد.


10 . وضعیت روحی عاطفی و انتظار و توقع بیمار از درمان:


در جلسات اولیه مشاوره، باید از بیمار در مورد انتظارش از نتیجه درمان، پرسید و وی را از ارزیابی نمود که آیا توقع منطقی و واقع­گرایانه  دارد یا خیر. ضمناً اگر فردی دچار اضطراب یا افسردگی شدید باشد، لازم است تا بهبود نسبی مشکلات روحی عاطفی خود، اقدام به جراحی نکند و هرگاه دارای وضعیت پایدار عاطفی گردید، مراجعه نماید. با توجه به این نکات، باید ذکر کرد که هر بیمار نیازمند جراحی زیبایی شکم، باید برای مشاوره اولیه، مراجعه نماید تا کلیه مواردی که ذکر شد، درباره وی، بررسی شود تا بتوان بر اساس مشکلات هر فرد، بهترین راه درمانی را انتخاب نمود و به نتایج خوب با کمترین عارضه، دست یافت.

 

اقدامات قبل از عمل:


پس از انجام معاینات اولیه و بررسی لازم، یکی از روش­های ابدومینوپلاستی مناسب، برای بیمار انتخاب می­گردد و تکنیک عمل تا حدّی شرح داده می­شود و خطوط جراحی، طراحی می­گردد و برای بیمار، توضیح داده می­شود و این که معمولاً حداکثر یک شب به ماندن در بیمارستان می­باشد. سپس آزمایشات و عکس و بررسی­های قبل از عمل، درخواست می­گردد و اگر لازم باشد، مشکلات زمینه­ای مختلف بیمار، توسط مشاوره با همکاران رفع می­گردد.

 

خلاصه­ای از تکنیک­ها و روش­های درمانی در جراحی زیبایی شکم:


1 . ابدومینوپلاستی محدود (mini ):


شامل بیمارانی است که مشکلات شدیدی ندارند و عمدتاً دچار افتادگی پوست و نسوج نرم زیر ناف می­باشند.
معمولاً در این موارد، ناف در محل خود باقی می­ماند و قسمت اضافی پوست و نسوج نرم زیرناف، برداشته می­شود و در صورت لزوم، عضلات نیز تقویت می­شوند.


2 . ابدومینوپلاستی کامل:


معمولاً  در مواردی انجام می­شود که کل شکم دارای بافت چربی اضافی و شلی نسوج نرم می­باشد. در این روش، با برش هلالی در ناحیه زیر شکم و آزاد سازی دور ناف، پوست و چربی تا نزدیک دنده­ها بلند شده و پس از برداشتن نسوج نرم و پوست اضافی و تقویت عضلات، ناف در محل جدید قرار می­گیرد و برش پایین شکم، بسته می­شود.
لازم به ذکر است که اگر بیمار تصمیم به حاملگی بعد از ابدومینوپلاستی داشته باشد، نباید عضلات شکم را تقویت نمود، زیرا باعث کاهش انعطاف­پذیری دیواره شکم می­گردد.


3 . لیپوابدومینوپلاستی:


با ترکیبی از درمان جراحی و لیپولیز لیزری، می­توان نتایج درمان را بهتر و کاملتر نمود و وسعت جراحی را نیز کاهش داد. در این روش، چربی پهلوها و بالای ناف، به کمک لیزر، حل و تخلیه شده و قسمت زیر ناف که دارای افتادگی و شلی شدیدتر می­باشد را به کمک جراحی، برداشته و لبه تحتانی برش در ناحیه سوپراپوبیک (بالای ناحیه شرمگاهی) دوخته می­شود. اگر عضلات نیز نیازمند تقویت باشند، طی این روش، می­توند انجام گیرد.


4 . روش­های متعدد دیگری نیز وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار گرفته و از ذکر آن­ها خودداری می­گردد، مثلاً استفاده از برش در بالای شکم در زیر سینه­ها (به جای زیر ناف) در مواردی که لازم است به طور همزمان، مشکلات پوست و نسوج نرم شکم و پستان اصلاح شود.


عوارض:


لازم به ذکر است در این مبحث، سعی می­گردد به کلیه عوارض احتمالی اشاره شود، هر چند ممکن است بسیاری از آن­ها، شیوع کمی داشته باشند.


1 .  مشابه هر عمل جراحی که نیازمند بیهوشی باشد، در عده کمی ممکن است عوارض بیهوشی (تهوع و استفراغ، آلرژی داروئی و آنتی بیوتیکی و ... ) دیده شود که اغلب، گذرا و موقتی است.


2 . عفونت: با رعایت اصول دقیق جراحی و مراقبت­های مناسب زخم، به خصوص در بیمارانی که زمینه بیماری­های اختلال ایمنی و دیابت کنترل نشده و ... ندارند، عفونت زخم، ناشایع است.


3 . تجمع مایه در زخم (سروما):
به معنی تجمع قدری مایع بافتی و خونابه در زیر پوست می­باشد که بر حسب وسعت جراحی، می­تواند متغیر باشد.
با رعایت اصول تکنیکی مناسب و استفاده منطقی ازدرن جهت تخلیه ترشحات و پوشیدن لباس­های فشاری مناسب، می­توان تا حدّ زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.


4 . زخم، نکروز و صدمه پوست:


با رعایت چند نکته، می­توان تا حد زیادی از بروز این عوارض جلوگیری نمود:
- در نظر گرفتن سابقه بیمار مبنی بر عدم مصرف دخانیات، یا قطع آن از ماه­ها قبل
ـ ردّ مشکلات قلبی عروقی که باعث کاهش خونرسانی به پوست و نسوج نرم دیواره شکم می­شوند
ـ رعایت اصول صحیح تکنیکی مبنی بر عدم ایجاد کشش زیاد روی لبه تحتانی پوست شکم در زمان ترمیم و نیز، عدم صدمه به شبکه عروقی زیر پوستی و بلند نکردن بیش از حد فلپ پوستی در ناحیه مجاور دنده­ها


5 . اسکار هیپرتروفیک و کلوئید


به معنی ادامه فعالیت زخم مبنی بر افزایش اندازه و ضمانت برش جراحی، قرمزی و خارش آن و ایجاد یک ظاهر نامناسب  در محل برش جراحی است.
علت، علاوه بر جنس پوست و خصوصیات فردی، قدری نیز مرتبط با تکنیک جراحی است که با رعایت اصول جراحی ظریف و عدم صدمه بافتی حین عمل، استفاده از نخ­های ظریف که حداقل واکنش بافتی را داشته باشند و نیز عدم ایجاد کشش پوستی بیش از حد در محل برش و ترمیم چند لایه برای کاهش کشش، می­توان به پیشگیری از بروز عارضه کمک نمود.
در صورت بروز این حالت، بیمار باید با پزشک معالج خود همکاری مناسب داشته باشد و طی جلساتی که مراجعه مینماید، با درمان­های مربوطه تا حد زیادی می­توان از بروز و پیشرفت اسکار هیپرتروفیک جلوگیری نمود.


6 . ممکن است مختصر غیر قرینگی در محل عمل و نسوج رخ دهد که در صورت نیاز، می­توان با صلاحدید پزشک معالج، اقدام به رفع مسئله نمود.


7 . آمبولی چربی


این موضوع، معمولاً یکی از مهمترین عواملی است که همواره ذهن بیماران را درگیر می­کند.
احتمال بروز آمبولی چربی در شرایط خاصّی ممکن است افزایش یابد:
مثلاً در افراد با چاقی شدید که تحرّک کمی دارند و از بیماری­های عروقی مثل واریس رنج می­برند، در زمینه فشار خون بالا و دیابت کنترل نشده و بیهوشی طولانی، خطر افزایش می­یابد.
اما امروزه با رعایت اصول اساسی شانس بروز آمبولی، هر چند کاملاً رفع نشده، اما بسیار کاهش یافته است.
برای مثال: انتخاب مناسب بیمار (عدم جراحی  در بیماران بسیار چاق، به خصوص با دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی)، عدم انجام جراحی­های وسیع در چند نقطه بدن به طور همزمان که باعث افزایش بیش از حدّ زمان بیهوشی و ناراحتی­های شدید بعد از عمل شده و تحرّک بیمار را بعد از عمل، کاهش می­دهد، استفاده از بانداژ و ماساژ اندام تحتانی حین جراحی و یا استفاده از جوراب­های پنوماتیک حین عمل، و گاه استفاده از داروهای پیشگیری کننده در افراد خاص.


8 . باقی ماندن تجمع چربی به خصوص در نواحی بالای ناف و پهلوها:


این حالت، قبلاً شایع­تر بود، اما امروزه با استفاده از روش­های ترکیبی (لیپولیز لیزری به همراه جراحی باز)، بدون نیاز به امتداد برش جراحی به پهلوها، می­توان به نتایج بهتری دست یافت.


9 . اگر طی بررسی­های قبل از عمل، به مواردی مثل پارگی و فتق دیواره شکم توجه نشود، ممکن است حین جراحی، به احشایی که از راه پارگی دیواره، به زیر پوست آمده­اند، صدمه وارد شود.


10 . اگر سونوگرافی روتین برای بیمارانی که کاندید جراحی زیبایی شکم هستند، انجام نشود، ممکن است مدتی پس از عمل، مشکلات مخفی شکمی، علامت دار شود و مثلاً بیمار با سنگ کیسه صفرا یا توده داخل شکمی و یا کیست تخمدان مراجعه نماید که مستلزم جراحی باشد و باعث بهم خوردن فرم و شکل جدید دیواره شکم گردد.


11 . برگشت مجدد شلی پوست و تجمع چربی:


تمامی بیماران باید بدانند که جراحی زیبایی شکم، نمی­تواند باعث ضمانت تداوم شکل و فرم جدید شکم برای مدت طولانی باشد، مگر بیمار، خود را ملزم به رعایت نکاتی نماید:
تمامی بیماران باید طی چند ماه قبل از عمل، از یک ثبات نسبی وزن، برخوردار بوده، یا در حال اجرای یک رژیم مناسب برای تعادل وزن باشند.
بعد از عمل نیز، رعایت رژیم مناسب، ورزش و غیره باید تداوم یابد تا نتایج حاصله از جراحی، با بروز چاقی مجدد، ناشی از کاهش تحرک و پرخوری و ...، ضعیف نشود.


12 . ادامه مشکلات روحی عاطفی بیمار و عدم رضایت از عمل جراحی:


این مورد، یکی از مهمترین مشکلاتی است که می­تواند  بروز نماید، زیرا در اغلب موارد، رفع آن دشوار است. هر چند ممکن است بعد از عمل، مشکلات تکنیکی و اتفاقات ناخواسته بیهوشی و جراحی، باعث ایجاد نکاتی شود که نیازمند درمان مناسب باشد، اما در صورت برخورد منطقی بیمار با این مسائل و اتخاذ رفتار حرفه­ای درست و برخورد مدبرانه پزشک معالح با عارضه، در اغلب موارد، به راحتی می­توان مشکل را رفع نمود و شرایط ایده­ آل­تری به دست آورد.
ضمناً در مورد نتایج درمان، اگر در مورد انتظارات و توقعات غیرمنطقی که در تعدادی از بیماران وجود دارد، قبل از شروع درمان، توجیه مناسب توسط پزشک معالج انجام نشود و ذهنیت غیر واقع­گرایانه بیمار اصلاح نشود و نیز بیمار، دارای شرایط روحی ـ عاطفی مناسب برای آن جراحی نباشد، شانس بروز این مشکلات، افزایش می­یابد.
به همین علت، بهتر است تا زمانی که یک بیمار نتواند با دنیای واقعی و تصورات منطقی و انتظارات به جا، با مسائل برخورد نماید، وی را کاندید جراحی نکنیم.


دوره نقاهت و بعد از عمل:


معمولاً بیمار بعد از بیست و چهار ساعت از بیمارستان مرخص می­شود و طی یک تا دو روز بعد، به پزشک خود مراجعه می­نماید تا زخم دیده شود و اگر دِرن برای تخلیه ترشحات به به کار رفته باشد، خارج گردد.
ضمناً باید بعد از جراحی، بیمار از لباس نسبتاً تنگ انعطاف­پذیر (گن مخصوص) استفاده نماید تا مانع تجمع مایع در زیر پوست شود و بر حسب نیاز، این کار ممکن است تا چند هفته، ادامه یابد.
در منزل، بیمار باید تشویق شود تا قدم زدن را شروع نماید و تدریجاً میزان آن را افزایش دهد و مایعات کافی مصرف نماید و تغذیه مناسب داشته باشد (باید میزان مصرف کالری بیمار، بر حسب برنامه رژیم غذایی و تحت نظر پزشک تغذیه باشد).
معمولاً بر حسب وسعت عمل، به حدود پنج تا ده روز استراحت نسبی نیاز است و در اغلب موارد، بعد از اتمام هفته دوم، بیمار قادر است اکثر کارهای مربوط به خود را انجام دهد.
زمان استحمام، کشیدن بخیه­ها و ... با هماهنگی با پزشک معالج مشخص خواهد شد.
به طور معمول، بعد از یک ماه می­توان ورزش سبک را شروع کرد و بعد از سه ماه، فعالیت­های ورزشی، محدودیت خاصی نخواهد داشت.
نیز در فواصل یک ماه و سه ماه بعد از عمل، ویزیت بیمار از نظر بررسی زخم و ارزیابی احتمال بروز اسکار هیپروتروفیک، لازم است.

 

  تاریخ راه اندازی سایت: 1391/8/1